۰۲۱۲۲۲۰۳۵۹۰

تکنولوژی کاهش صدای تایر


گروه صنعتی تویو تایر تکنولوژی جدیدی برای کاهش صدای تولید شده از لاستیک ارایه کرده است.

به طور کلی، می تواند صداهای جاده ای را به دو بخش تقسیم کرد:

 (1) سر و صدای کم تولید شده در زمان سفر در یک سطح جاده خشن

(2) سر و صدای ایجاد شده در جاده در زمان حرکت که بیش از 75 % صدا ها را شامل می شود.

انتظار می رود که این تایرها در اوایل سال 2021 به بازار شوند.

انواع صداهای لاستیک

در هنگام رانندگی یک وسیله نقلیه دو نوع سر و صدا وجود دارد.

اولی سر و صدای جاده است. هنگامی که لاستیک ها به علت بی نظمی در سطح جاده تکان داده می شوند، ارتعاش به محورها منتقل می شود و موجب سر و صدای جاده ای می شود.

دومین مورد صدای آج تایر است. وقتی صدا ایجاد شده بین لاستیک ها و سطح جاده ها از طریق بدنه و پنجره ها به فضای داخل خودرو منتقل می شود.

 سر و صدای جاده ای ناشی از ارتعاش هوا درون لاستیک ها است. صدای ایجاد شده ناشی از یک پدیده به نام “رزونانس حفره” است که در آن هوا مانند یک درام نفوذ می کند.

کاهش دادن سر و صدای جاده کاری بسیار  دشوار است، به همین دلیل است که این تکنولوژی تویو تایر که منجر به کاهش سر و صدای جاده ای می شود اختراع بزرگی محسوب خواهد شد.

 

 تویو برجریان هوای داخل تایر متمرکز شده است. با انجام چندین بار شبیه سازی مایع، شرکت موفق به تجدید هوا در حال حرکت در داخل یک تایر چرخشی شد و متوجه شد که دو جریان وجود دارد. یکی در جهت دور (جهت چرخش)، و دیگری در جهت عمودی (جهت به سمت مرکز تایر) است.

با شناخت جریان هوا، می توان دانست که جریان صدا تولید شده توسط پیچش صدا می باشد.

صدا با عبور از طریق این سوراخها کاهش می یابد.

 

نحوه کاهش صدای لاستیک

برای کاهش رزونانس حفره و در نتیجه صدای لاستیک شرکت تویو یک قطعه از پلی اورتان ساخته است و آن را در امتداد محدوده داخلی یک تایر قرار داد. این دستگاه شامل یک فیلم متخلخل و 16 اسفنج استوانه ای است. هر اسفنجی 10 تا 12 گرم (جرم) وزن دارد و پلی اورتان آن دارای دوام بیشتری نسبت به پلی اورتان های صنعتی معمول است.

 

اسفنج ها در جهت عمود بر فیلم متخلخل قرار دارند. وقتی صدا از طریق سوراخ عبور می کند، حجم آن کاهش می یابد. هنگامی که صدای رزونانس از طریق فیلم متخلخل یا اسفنج استوانه عبور می کند، بخشی از صدا تبدیل به گرمای اصطکاک می شود. بقیه صدا، که به حرارت اصطکاکی تبدیل نمی شود، در نزدیکی سوراخ باقی می ماند. در نتیجه، صدا پخش نمی شود و حجم آن کاهش می یابد.

مدیران شرکت تویو تایر گفته اند که تکنولوژی ما از فناوری های دیگر شرکت ها متفاوت است، زیرا از جریان هوا استفاده می کند درحالیکه شرکت های دیگر یک ماده جذب صدا را به محدوده داخلی یک تایر وصل می کنند.

 

منبع: toyotires.eu

 

درباره ما

مجموعه اسپرت تایر رضا با بیش از 20سال تجربه در واردات و فروش انواع رینگ و لاستیک خودروهای وارداتی اعم از بنز، بی ام و، مازراتی، پورشه، تویوتا، لکسوس و ... برای اولین بار در ایران فروشگاه اینترنتی رینگ و لاستیک خودروهای وارداتی با قابلیت مقایسه بین محصولات راه اندازی نموده است.

ادامه مطلب ...

تماس باما

آدرس : تهران - خیابان شریعتی - پل رومی - بلوار صبا نرسیده به بلوار کاوه پلاک 74

تلفن تماس : 02122203590   |   تلفن همراه : 09121111422

ایمیل : info@sport-tire.com  |   سایت : sport-tire.com

تمامی حقوق سایت متعلق به اسپرت تایر رضا می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است | طراحی سایت و سئو : دانانوین