۰۲۱۲۲۲۰۳۵۹۰

مزایا و معایب باد نیتروژن


باد نیتروژن در لاستیک خودرو چه مزایا و معایبی دارد و هزینه آن چقدر است؟

 

چند سالی است استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک خودرو یا همان باد نیتروژن در بین برخی از رانندگان مورد توجه قرار گرفته. شاید شما هم تا بحال از باد نیتروژن در لاستیک های خودروی خود استفاده کرده باشید. البته در گذشته عمده کاربرد استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک های خودروهای نظامی بوده است. در ادامه می توانید با باد نیتروژن و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوید. با توجه به گزارشات کارشناسان خودرو در این زمینه متوجه می شویم میزان کاهش باد نیتروژن لاستیک نسبت به کاهش فشار باد معمولی حدود یک شوم می باشد و در حال حاضر با توجه به مشخص شدن مزایای دیگر این نوع باد لاستیک ، استفاده از آن بیشتر و گسترده تر شده است. با این حال سوالاتی مبنی بر اینکه دیگر مزایای استفاده از باد نیتروژن در تایر های خودرو چیست و آیا استفاده از این نوع باد در لاستیک ها باعث ایجاد خسارت هم می شود یا نه. یعنی آیا استفاده از گاز نیتروژن ضرر هم دارد یانه و اینکه اگر دارد چه مواردی هستند.
طبق گفته یکی از کارشناسان خودرو اگر اهل رانندگی سریع و تند رفتن هستید و همچنین در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که همواره باد نیتروژن دارد بهتر است از این باد برای لاستیک های خودروی خود استفاده نمایید. و اگر به چنین تعمیرگاه و آپاراتی ای دسترسی ندارید و یا اینکه اهل تند رفتن نیستید بهتر است از باد معمولی در لاستیک خودروی خود استفاده نمایید.

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو

با توجه به گزارشات و امارها در این زمینه استفاده از گاز نیتروژن در تایرهای خودرو روز به روز در حال افزایش است و افراد و رانندگان بیشتری به مرور زمان علاقه مند به استفاده از این گاز می شوند. البته استفاده از گاز نیتروژن چیز جدیدی نیست و سالها قبل استفاده از باد نیتروژن در لاستیک های خودرو مرسوم شد. از این باد سالهاست که در لاستیک هواپیما ها، ماشین های ارتش آمریکا و تمام اتومبیل های مسابقات داکار استفاده می شود. با این حال باد نیتروژن هم مانند هر چیز دیگری در کنار مزایای خود دارای معایبی هم می باشد که در ادامه به طور کامل به انها خواهیم پرداخت. گفتنی است یکی از راه های افزایش عمر لاستیک خودرو می تواند استفاده از باد نیتروژن باشد.

حذف رطوبت

بر اساس گزارشات و اطلاعات در این زمینه می توان به این موضوع اشاره نمود هوای معمولی استفاده شده در لاستیک خودرو دارای ناخالصی بوده و شامل ۷۸ درصد نیتروژن، ۲۱ درصد اکسیژن، یک درصد سایر گازها و رطوبت می باشد. به همین دلیل این رطوبت موجود درهوای معمولی منجر به افزایش خورندگی تایرهای خودرو و کم شدن سیم لاستیک ها می شود. از همین رو استفاده از باد نیتروژن می تواند کاملا مفید باشد و به این دلیل که رطوبت به طور کامل حذف می شود، عمر لاستیک های خودرو افزایش می یابد. مزیت دیگری که استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک های خودرو دارد این است که این گاز در آتش سوزی و احتراق عامل کمکی محسوب نمی شود.

امنیت بالا

باد نیتروژن به دلیل بزرگتر بودن اندازه مولکول آن حدود چهاردرصد سبک تر از باد معمولی می باشد و این عامل باعث می شود تا گرما را با سرعت بیشتری از دست دهد و به دنبال آن خطر ترکیدگی لاستیک به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. به همین دلیل هم است که باد نیتروژن در ماشین های مسابقه ای کاربرد بسیار زیادی دارد و خطر احتمالی از طرف لاستیک را کاهش می دهد.

فشار ثابت تایرها

در تایر هایی که با گاز نیتروژن پر می شوند به ندرت شاهد کم شدن باد هستیم و به مرور زمان باد آنها کاهش نمی یابد. دلیل آن هم این است که نیتروژن به سختی می تواند از تایر خارج شود و منجر به کاهش فشار باد تایر شود. همچنین باد نیتروژن حساسیت بسیار کمتری نسبت به تغییرات دمایی از خود نشان می دهد.

کاهش مصرف سوخت

همین ثابت بودن فشار باد تایر منجر می شود راندمان افزایش پیدا کرده و به دنبال آن مصرف سوخت کاهش پیدا کند. یعنی می توان استفاده از گاز نیتروژن در تایر خودرو را از روش های کاهش مصرف سوخت خودرو در نظر گرفت. به طور دقیق می توان گفت استفاده از باد نیتروژن می توان حدود سه درصد در کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیر مثبت داشته باشد. البته این میزان خیلی زیاد نیست ولی با توجه به استفاده طولانی مدت از خودرو می تواند عدد بزرگی شود.
همچنین سالانه حدود ۳۰۰ میلیون حلقه تایر در دنیا به عنوان زباله دفن می شوند که در صورت استفاده از گاز نیتروزن در لاستیک ها می توان این عدد را تا حدود ۳۰ درصد کاهش داد و به حفظ سلامت محیط زیست هم کمک نمود.


 

معایب استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

همانطور که گفتیم هر چیزی در کنار مزایایی که دارد قطعا یک سری ایرادات و معایبی هم دارد که باد نیتروژن لاستیک های خودرو هم از این قاعده مستثنی نیستند. در ادامه با مهمترین معایب استفاده از گاز نیتروژن در تایرهای خودرو آشنا خواهیم شد.

هزینه بیشتر

هزینه بادکردن لاستیک های خودرو با گاز نیتروژن بسیار بیشتر از باد معمولی می باشد به طوری که در آمریکا برای بادکردن هر تایر از گاز نیتروژن باید حدود ۵ دلار معادل ۲۵ هزار تومان پرداخت کرد و مشخصا برای هر دو جفت لاستیک های خودرو باید حدود ۱۰۰ هزار تومان پرداخت نمود که خیلی بیشتر از هزینه باد معمولی می باشد.

سرویس و نگهداری

گفتنی است این که شما تایر خودروی خود را گاز نیتروژن پر کنید دلیل نمی شود که دیگر نیازی به چک کردن فشار ان نداشته باشید. بلکه شما در این شرایط باید همواره حواستان به فشار باد لاستیک خودروتان باشد و برای همین مورد باید همواره وضعیت باد لاستیک خودروی خود را چک نمایید.

کم بودن گاز نیتروژن

منظور از کم بودن این است که هر آپاراتی ای باد نیتروژن ندارد و هرجایی نمی توان آپاراتی ای پیدا کرد که گاز نیتروژن داشته باشد و همین موضوع از محدودیت های استفاده از گاز نیتروزن می باشد. به همین دلیل شما باید برای هر تنظیم باد عادی دنبال یک مکان مناسب باشید که همین موضوع دردسر ساز است. مثلا در جاده اید و باد لاستیک شما کم می شود و در این شرایط آپاراتی ای که گاز نیتروژن داشته باشد بسیار کم است.

درباره ما

مجموعه اسپرت تایر رضا با بیش از 20سال تجربه در واردات و فروش انواع رینگ و لاستیک خودروهای وارداتی اعم از بنز، بی ام و، مازراتی، پورشه، تویوتا، لکسوس و ... برای اولین بار در ایران فروشگاه اینترنتی رینگ و لاستیک خودروهای وارداتی با قابلیت مقایسه بین محصولات راه اندازی نموده است.

ادامه مطلب ...

تماس باما

آدرس : تهران - خیابان شریعتی - پل رومی - بلوار صبا نرسیده به بلوار کاوه پلاک 74

تلفن تماس : 02122203590   |   تلفن همراه : 09121111422

ایمیل : info@sport-tire.com  |   سایت : sport-tire.com

تمامی حقوق سایت متعلق به اسپرت تایر رضا می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است | طراحی سایت و سئو : دانانوین