۰۲۱۲۲۲۰۳۵۹۰

بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو


آج لاستیک باعث چسبندگی لاستیک ماشین به جاده خواهد شد

همچنین باعث جلوگیری از لیز خوردن ماشین در جاده های خیس خواهد شد و همچنین در ترمزگیری نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. حتما هم نباید منتظر صاف شدن لاستیک باشید تا آن را تعویض کنید بسیاری از عوامل دیگر مانند: ورم کردن، عمر مفید، باد کردن، ترک خوردن لاستیک نیز نشانه هایی برای تعویض آن هستند که در ادامه به تمامی آنها می پردازیم.

عمر مفید لاستیک چقدر است؟

عمر مفید لاستیک های مختلف مانند: میشلن ، هانکوک ، گلدستون ، کویر ، روداستون و بسیاری دیگر ربطی به مقدار خوردگی ، کیومتر رفته شده و مصرف کردن ندارند و تمامی آنها عمری بین ۶ تا ۱۰ سال دارند که از طرف شرکت سازنده اعلام میشود البته به شرایط محیط مانند گرما ، نوع جاده و بسیاری از عوامل دیگر نیز بستگی دارد.

روش بدست آوردن تاریخ تولید تایر : برای اینکار دور لاستیک را برای پیدا کردن شماره ای مانند عکس بالا نگاه کنید . این شماره دارای ۴ عدد میباشد . ۲ عدد اول نشان دهنده هفته تولید تایر و ۲ عدد دوم نشانه سال تولید آن میباشد. مثلا در عکس بالا هفته سوم از سال ۲۰۰۸ تایر تولید شده است.

 

نشانگر تعویض لاستیک را چک کنید

تقریبا تمام لاستیک ها دارای نشانگر زمان تعویض هستند که در داخل فرورفتگی های عاج لاستیک قرار دارند . در زمانیکه عاج لاستیک هم سطح این نشانگر شده بود باید لاستیک تعویض گردد . اگر آج لاستیک کمتر از ۱٫۶۶ میلیمتر باشد باید آن را تعویض کرد.

 

از عمق سنج استفاده نمایید

این وسیله مخصوص لاستیک ماشین میباشد و با استفاده از آن به راحتی میتوانید زمان تعویض لاستیک را بفهمید . از لوازم یدکی یا به صورت آنلاین میتوانید این وسیله را خریداری نمایید .

 

حواستان به ساییدگی لاستیک هم باشد

ساییدگی یک طرف چرخ میتواند نشانه خرابی جلوبندی یا زمان تعویض جای لاستیک ها ( جا به جا کردن ضربدری تایرها ) باشد . البته خرابی کمک فنر نیز میتواند باعث کوتاه کردن عمر لاستیک بشود.

 

حواستان به ورم کردن و حباب های غیر عادی در لاستیک باشد

ورم کردن کناره لاستیک نشانگر آسیب دیدگی یا پارگی اجزای داخلی لاستیک میباشد . اینگونه صدمات میتواند ناشی از دست اندازهای بزرگ ، رفتن روی جدول یا رانندگی با لاستیک کم باد باشد.

ورم کردن لاستیک بسیار خطرناک میباشد و باید در سریع ترین زمان ممکن آن را درست کنید زیرا امکان دارد در هنگام رانندگی در اتوبان یا بزرگ راه پاره شده و باعث تصادف جدی شود .

 

هر ۶ سال لاستیک ماشین را عوض کنید

 

اگر از مقدار عمر لاستیک های خود مطمئن نیستید هر ۶ سال یکبار حتما آنها را عوض کنید . عمر لاستیک از تاریخ تولید لاستیک شروع میشود نه از تاریخ خرید آن بنابراین به تاریخ تولید روی کناره لاستیک توجه کنید . این ربطی به مقدار استفاده از لاستیک ندارد حتی اگر شما هیچ استفاده از لاستیک ها نکرده باشید باید آنها را عوض کنید زیرا عمر آنها تمام شده است.

 

لرزش فرمان هنگام رانندگی نشانه خرابی در سیستم است

اگر فرمان ماشین می لرزد باید چرخ ها را بالانس کنید و اگر لرزش درست نشد امکان دارد که لاستیک های شما ساییده شده یا آسیب دیده باشند.

 

پوسیدگی تایر را جدی بگیرید

اگر شکاف هایی در سراسر تایر مانند شکل بالا به چشم میخورد به معنای پوسیدگی و تجزیه شدن تایر میباشد . حتما تایر با این مشخصات را تعویض کنید.

 

فرق لاستیک نو و کهنه در هوای بارانی:

آج های لاستیک باعث پخش شدن آب کف جاده به اطراف و جلوگیری از لیز خوردن ماشین میشوند که هر چقدر آج لاستیک کمتر باشد احتمال لیز خوردن ماشین به دلیل از دست رفتن چسبندگی لاستیک با زمین بیشتر میشود .

 

نکات و هشدارها

اگر ماشین ۴ چرخ محرک ( ۲ دیفرانسیل ) دارید باید هر ۴ تایر را همزمان عوض کنید .

تایرها در هوای گرم زودتر مستهلک میشوند .

حتما جای چرخ ها را در برنامه منظم عوض کنید .

از شکل ظاهری تایر نمی توان به سالم بودن آن پی برد امکان فاسد یا قدیمی بودن آنها وجود دارد .

 

درباره ما

مجموعه اسپرت تایر رضا با بیش از 20سال تجربه در واردات و فروش انواع رینگ و لاستیک خودروهای وارداتی اعم از بنز، بی ام و، مازراتی، پورشه، تویوتا، لکسوس و ... برای اولین بار در ایران فروشگاه اینترنتی رینگ و لاستیک خودروهای وارداتی با قابلیت مقایسه بین محصولات راه اندازی نموده است.

ادامه مطلب ...

تماس باما

آدرس : تهران - خیابان شریعتی - پل رومی - بلوار صبا نرسیده به بلوار کاوه پلاک 74

تلفن تماس : 02122203590   |   تلفن همراه : 09121111422

ایمیل : info@sport-tire.com  |   سایت : sport-tire.com

تمامی حقوق سایت متعلق به اسپرت تایر رضا می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است | طراحی سایت و سئو : دانانوین